Evde Kariyer

Ziyaretçi

Kayıt Ol

Çağrı Merkezi Ne İş Yapar?

Çağrı Merkezi Ne İş Yapar?
Çağrı merkezleri müşterilerin sorunlarına en kısa sürede çözüm bulan departman olarak adlandırılır. Çağrı merkezleri kişilerin istek ve şikayetlerini iletmeye aracı olarak çıkarılmıştır. Önemli firmaların çağrı merkezleri kurumsal müşterileri için oldukça kritik ve önemli bir rol üstlenmektedir. Çağrı merkezleri ile ilgili soruların başında, Çağrı merkezi ne iş yapar? Gelmektedir. Çağrı merkezi herhangi bir ürün ya da hizmette yaşanan sorunlar ile ilgili kişilere destek sunarak hizmet sağlayan birimdir.
Çağrı Merkezi Elamanının Görevleri Nelerdir?
Çağrı merkezi elemanları anlık oluşan sorun ya da sorular için doğru çözüm sunan birimdir. Gelişen sorulara yanıt vererek iletişim kurmakta görevli olan çağrı merkezi, deneyimli elamanlarla çalışmaktadır.
Çağrı merkezlerinin görevleri;
-          Müşteri şikayetlerini dinlemek ve çözüm sunmak
-          İşletme ve müşteri arasında iletişim ağını yönetmek
-          Saygılı ve anlayışlı bir şekilde çözüm üretmek
-          Müşterileri yetkili departmanlara yönlendirmek
-          Herhangi bir kampanyayı müşteriye iletmek
-          Çalıştığı firmaya müşteri kazandırmak
 
İyi bir çağrı merkezi, çalıştığı firma için olumlu etkiler bırakılmasına yardımcı olur. Çağrı merkezlerinde mutlaka deneyimli elemanların bulunması gerekmektedir.
Çağrı Merkezlerinin Amacı Nedir?
Çağrı merkezlerinin amacı müşterilere anlık çözüm sunmak ve firmalar ile köprü oluşturmaktır. Çağrı merkezleri kurumları telefonla yapılan talepleri, alarak başka birimlere iletmekle yükümlüdür. Çağrı merkezlerinin üstlendiği en önemli sorumluluk müşterilerden gelen ürün ve bilgi talebinin karşılanmasıdır. Bu merkezler iki taraflı olarak çalışmaktadır. Hem çalıştığı firmanın hem de müşterilerin taleplerini en iyi şekilde karşılamak için çalışmaktadır.
Çağrı Merkezleri
Çağrı merkezleri canlı kişilerin yanı sıra makinelerin sesli yanıt sistemi ile de çalışmaktadır. Birçok merkez belirli saatlerde canlı müşteri temsilcilerinin yerine makineler ile müşterileriyle iletişime geçmektedir. Ayrıca alınan destekler öncesinde ilgili birime aktarım bu makineler ile gerçekleştirilmektedir. Bankalar, Telekomünikasyon firmaları, hastaneler, büyük şirketler makine yöntemi ile müşterilerine destek sağlamaktadır. Çözüme ulaşılamama gibi durumlarda ise canlı destek alabilirsiniz.
Çağrı Merkezi Avantajları
Çağrı merkezlerinin şirketlere birçok avantajı bulunmaktadır. Büyük firmaların birçoğu çağrı merkezleri ile çalışmaktadır.
Çağrı merkezlerinin avantajları arasında;
-          Müşterilerin hızlı hizmet alabilmesi
-          Genel giderlerin azalması
-          Maliyetlerin azalmasına katkı sağlaması
-          Maliyetlerin daha önceden hesaplanması
-          7/ 24 müşteri taleplerine cevap vermesi
-          Müşteriyi tanıma ve güven verme
-          Yüksek müşteri memnuniyeti sunma
-          Tüm verileri bir kaynakta toplama
 
Sistemli bir çağrı merkezi her zaman şirketler için büyük avantaj oluşturmaktadır.
Çağrı Merkezleri Görüşme Kayıtları
Çağrı merkezleri ile yapılan tüm görüşmelerin yasal olarak kayıt altına alınmasında hiç bir sorun bulunmamaktadır. Tüm çağrı merkezlerinde görüşme öncesinde " Kalite standartlarımız çerçevesinde tüm görüşmelerimiz kayır altına alınacaktır" şeklinde bildirim ile müşteriye gerekli bilgi aktarılmaktadır. 

Paylaşım Tarihi:

11 Ara 2019 18:07

Yazan Kişi:

Emre KOÇ

Evde Kariyer Evde Kariyer Evde Kariyer

Paylaş:

Link:

Google AdSense 320 x 50