Evde Kariyer

Ziyaretçi

Kayıt Ol

Cv Nasıl Hazırlanmalıdır?

Cv Nasıl Hazırlanmalıdır?
İş arayanlar, başvuruda bulundukları yerlere hazırlamış oldukları Cv’lerini bırakırlar. İş yerleri bu cv’ler üzerinden değerlendirme yaparak işe alacakları kişileri seçerler. Kendinizi tanıtabilmek, becerilerinizi anlatabilmek için hazırlayacağınız cv’nın iyi hazırlanmış olması önemlidir. Hazırlayacağınız Cv’de özelliklerini anlatan tüm bilgiler yer almalıdır. Cv’nizde fotoğrafınızın olmasına dikkat etmeli ve bu fotoğrafın erkekler için takım elbiseli olması önemlidir. Kapsamlı içerik ve düzgün fotoğraflar her zaman avantaj olarak kabul edilir. Önceden hazırlığınızı yapmalı ve 2 sayfadan fazla olmayacak şekilde özenli bir şekilde yazmalısınız.
Cv Doldurma
İşe kabul edilebilmek için iyi bir cv doldurmalısınız. Bunun için kendinizi iyi ifade edebileceğiniz kelimeleri seçmelisiniz. cv doldururken yer alması gereken bilgiler şunlardır.
  • Kişisel bilgiler,
  • Eğitim bilgileri,
  • Kariyer hedefi,
  • İş deneyimleri,
  • Beceriler,
  • Dipolama ve sertifikalar,
  • Referanslar
Cv hazırlarken kullanılacak olan her bilgi bir bütün olarak görülmelidir. Her bilginin doğru olması, başarıya ve istediğiniz işe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Çeşitli kaynaklardan cv örneklerini edinebilir ve inceleyerek kendiniz için en iyisini hazırlayabilirsiniz. Cv doldururken imla kurallarına ve anlam bozukluğu oluşturan kelimelere dikkat etmelisiniz.
Cv Hazırlamanın Temelleri
İş başvurularında, özgeçmişinizi anlatarak birinci adımı atmış olursunuz. Cv ile kendinizi karşı tarafa anlatabilir, mülakata davet edilmek için sebep oluşturabilirsiniz. İyi bir cv hazırlamak her zaman zordur ve kariyerler belirtilerek doldurulan cv’ler sizin seçilmenizi kolaylaştıracaktır. Cv hazırlamanın temelinde, tecrübeler ve beceriler yer almaktadır. Temellerin doğru atılması, bir cv’de bulunması gereken ayrıntılara yer verilmesi önemlidir. Tüm alanların düzenli bir şekilde doldurulmuş olması, yazıların okunur olabilmesi ve kağıdın düzgün olması önem taşır.
Sayfa Sayısı
İş arayan her birey cv doldururken, özgeçmişi, eğitim bilgileri, referansları gibi tüm ayrıntılara yer vermelidir. Ancak etkili bir cv’nin 2 sayfayı geçmemesi gerekir. Anlatımların kısa ve net olması önemlidir. Özgeçmiş bilgilerinin net olması işveren açısından olumlu değerlendirilebilecektir. İş alımlarında, işverenler bir cv üzerinde uzun süre zaman harcamazlar, kısa süreli olarak bilgilere göz atar ve karar verirler. Onun için 2 sayfadan fazla olan cv’lerde birçok bilgi hiç görülmeyebilecektir. Bazı araştırmalarda, işe alımlarda cv’lere dikkatli bir şekilde bakma süresinin 6 saniye olduğu belirtiliyor. Uzun bir cv için bu süre çok kısadır ve mümkün olduğu kadar kısa ve net olması önemlidir.
İşe Özel Cv
İnsanlar iş ararken, birden fazla iş için başvuruda bulunabilir. Etkileyici olabilmek için başvuru yapılacak her işe göre ayrı cv hazırlamak gerekir. Başvuru yapılacak işyerinde yapılacak işe göre yetenek ve özelliklerinizi yazmanız yeterlidir. İşe göre cv doldurarak, kabul edilme ve mülakata çağrılma şansınızı artırabilirsiniz.
Yeteneklerin Vurgulanması
Cv hazırlarken, özgeçmişinizi ve yeteneklerinizi belirlerken, bazı bilgiler ile diğer adayların önüne geçebilirsiniz. Bu bilgiler daha çok özel beceri bilgilerinizdir. Vurgulamasını yapacağınız yetenekler arasında, takım çalışması, bilgisayar yetenekleri, iletişim becerileri, yabancı dil, sorun çözme gibi beceriler yer alabilir. Kurumsal firmalar için ilgi alanlarınız dikkat çekici olabilecektir. İş durumuna göre ilgi alanlarınız dikkat çekebilir ve size puan kazandırabilir.
 

Paylaşım Tarihi:

11 Ara 2019 18:05

Yazan Kişi:

Emre KOÇ

Evde Kariyer Evde Kariyer Evde Kariyer

Paylaş:

Link:

Google AdSense 320 x 50