Evde Kariyer

Ziyaretçi

Kayıt Ol

İş Arama Yöntemleri

İş Arama Yöntemleri
İş bulmak oldukça zor ve uzun bir dönem olabilir. İş bulma, özellikle aradığınız kriterlerde iş bulmak elbette kolay olmayacaktır. En etkili İş arama yöntemleri sayesinde sonuca ulaşmanız daha kolay olabilir. Herhangi bir işe aramadan önce nasıl bir iş istediğinize karar vererek adım atmanız daha kolay iş bulmanız için en doğru yöntem olacaktır. Bir kaç basit adımla istediğiniz işi daha kolay bulabilirsiniz, tek yapmanız gereken doğru arama yöntemleri ile hareket etmek.
Planlı Davranın
İş bulmak için mutlaka planlı davranmanız bu şekilde adım atmanız gerekir. işten ayrıldığınız andan itibaren kendinize haftalık bir plan yapın ve bu plan doğrultusunda hareket edin. Nasıl bir iş istediğinize karar verin, tam zamanlı yada yarım zamanlı iş tercihinden emin olun. Yeni bir iş için tecrübeli olduğunuz alanlarda mı? Yoksa yeni bir deneyim mi? İstiyorsunuz buna karar vererek adımlarınızı doğru şekilde atın.
İş Arama Sitelerini Ziyaret Edin
İnternet üzerinde pek çok iş arama platformu bulunuyor, iş arıyorsanız mutlaka bu platformları düzenli olarak ziyaret etmeniz gerekiyor. Birçok önemli şirket eleman bulmak için hala bu siteleri aktif olarak kullanmaya devam ediyor. Çalışmayı çok istediğiniz aradığınız pozisyonlar için mutlaka şirketler ile iletişime geçerek işi çok istediğinizi belli edin ve en kısa sürede görüme ayarlayın. Şirketlere güncel CV'nizi gönderin ve her zaman güncel tutun.
Etkili Bir CV Oluşturun
İş bulmanızda CV'nin sizin en önemli vitrininiz olacaktır. İş arama sırasında sizi diğer adaylardan farklı gösterecek özellikle CV hazırlamaya özen göstermeniz gerekir. CV'nizi ne kadar çok ilgi çekici hale getirirseniz şirketlerin ilgisini o kadar çok çekersiniz. Sizi en iyi anlatan kısa ve öz bilgilerin yanı sıra sizi daha iyi anlatacak hobileriniz den mutlaka bahsetmeyi unutmayın. Hazırladığınız bu CV'lerinizi mutlaka çalışmak istediğiniz şirketlere gönderin. Kısa sürede etkili sonuçlar alabilirsiniz.
Özgüveninizi Yüksek Tutun
İş arama zorlu bir süreç olduğundan bir süre sonra ruhsal çöküntü içine girmeniz olası bir durum olabilir. Bu durumda, hiç bir zaman ruhsal çöküntü içine girmeyin her zaman pozitif olun ve başkalarına enerji vermeye devam edin. Bu enerjiniz mutlaka çevrenizin dikkatini çekecektir.
İş görüşmelerinde;
-          Kendinizden emin olun
-          İstek bir profil sergileyin
-          Kendinizi çok fazla övmeyin
-          Karşınızdakinin gözünün içine bakarak konuşun
-          Kibar ve güler yüzlü olun
 
İş görüşmelerinde atacağınız adımlar sizi istediğiniz işe bir tık daha yakınlaştırır. Mutlaka kendinizden emin olun ve doğru şekilde hareket edin.
Asla Pes Etmeyin
İş bulmak istediğiniz sürecin uzaması ve istediğiniz işi bulamamanız halinde asla pes etmeyin ve iş aramaya devam edin. İş aramanın en önemli unsuru kararlı olmaktır. İş bulma kararınızdan asla geri adım atmayın.
 

Paylaşım Tarihi:

11 Ara 2019 18:03

Yazan Kişi:

Emre KOÇ

Evde Kariyer Evde Kariyer Evde Kariyer

Paylaş:

Link:

Google AdSense 320 x 50