Evde Kariyer

Ziyaretçi

Kayıt Ol

İş Başvurusu Yapmanın Yolları?

İş Başvurusu Yapmanın Yolları?
Eğitiminizi tamamladıktan sonra ya da iş değiştirmek istediğinizde, yeni iş başvuruları yapabilirsiniz. Başarılı bir şekilde iş başvurusunda bulunabilmek için neler yapmanız gerektiğini, kendinizi en iyi şekilde tanıtan cv hazırlama gibi işlemleri yapmalısınız. İş başvurusu yapmanın yolları kişiye göre değişmektedir. Online başvuru yöntemi günümüzde en sık kullanılan iş başvuru yöntemidir. Firmalar, online siteleri üzerinden ilan oluşturur ve kişiler bu ilanlara göre başvurularını oluştururlar.
Karar Vermek
İş başvurularında birinci adım ne tür iş arandığına karar vermektir. İhtiyacınıza, eğitimi ve yeteneklerinize göre belirleme yapmalısınız. Bazı özelliklerinizi ön plana çıkartarak seçim alanını daraltabilir daha isabetli işler seçebilirsiniz. Karar verirken, meslek sahası göz önünde bulundurulmalıdır. İş başvurusu için detaylı ve net anlatımlı bir cv hazırlayarak, başvuruda bulunduğunuz firmalara ulaştırmalısınız. Hazırlayacağınız cv’de bulunan bilgiler mülakata kabul edilmenize yardımcı olacaktır.
İş Başvuru Yolları
Son dönemlerde, internet sayesinde insanlar, çeşitli siteler üzerinden farklı firmalara online iş başvurusunda bulunabilmektedir. Eleman arayan firmalarda bu siteler sayesinde daha çok başvuru kabul edebiliyorlar. Online iş başvurusu için 5 önemli işlem adımı bulunmaktadır.
  • Araştırma yapmak,
  • Özgeçmiş hazırlamak,
  • İş başvurusunda kriterleri belirlemek,
  • Başvuruda ön yazı oluşturmak,
  • Mobil uygulamalar ile başvuruların daha kolay yapılması
Online iş başvurusu yöntemi ile en hızlı şekilde cv oluşturabiliyor, oluşturduğunuz cv’yi birden fazla firmaya ulaştırabiliyorsunuz.
Cv Oluşturma
İş başvurularında, her birey hazırlamış olduğu cv’yi teslim eder ve değerlendirme yapılmasını bekler. Cv oluştururken, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, yetenekler, beceriler, ilgi alanları gibi tüm bölümler oluşturulmalıdır. Bu bölümlere yazılacak olan bilgiler kısa ve net olmalıdır. Hazırlanan cv belgesinin 2 sayfayı geçmemesine özen gösterilmelidir. İşverenler cv’leri değerlendirirken belirli bölümleri inceler ve her cv için çok kısa zaman ayırırlar. Dikkat çekebilmek için cv’de bulunan bilgilerin kısa, öz ve net olması gerekir.
İletişim Kurmak
İş başvuru yöntemlerinden birisi ilgili firma ile iletişim kurmaktır. Firmanın insan kaynakları müdürü ile iletişim kurarak, iş pozisyonları hakkında bilgi alabilir ve kısaca kendinizi tanıtabilirsiniz. Etkili bir iletişim kurarak, randevu alabilir ve iş başvurusunu yüz yüze görüşerek gerçekleştirebilirsiniz. Ya da hazırlamış olduğunuz iş başvurusu cv’nizi mail adresi üzerinden göndererek kısa sürede değerlendirmeye alınmasını sağlayabilirsiniz. Yapacağınız görüşmeler ile isminizin not edilmesini, diğer iş başvurularının önüne geçmenizi sağlamış olursunuz.
Özgeçmiş Detayları
İş başvurularında her adaydan özgeçmiş bilgileri istenir. Güncel bilgileri kullanarak, özgeçmiş hazırlayabilirsiniz. Sadece eğitim ve iş deneyimlerinizi belirtmeniz iş pozisyonlarına göre yeterli olabilecektir. İş başvuru belgelerinde, özgeçmiş ile birlikte adres ve iletişim bilgilerinizi mutlaka belirtmelisiniz. Eğitim durumlarınızı belirtirken, okuduğunuz okulları, aldığınız dereceleri, sertifikaları ve deneyimlerinizi belirtmelisiniz. İş başvurusu yapmanın yolları olarak günümüzde, online sistemler kullanılmaktadır. Yapılan iş ilanlarını takip ederek başvurunuzu hemen oluşturabilirsiniz.
 

Paylaşım Tarihi:

11 Ara 2019 18:04

Yazan Kişi:

Emre KOÇ

Evde Kariyer Evde Kariyer Evde Kariyer

Paylaş:

Link:

Google AdSense 320 x 50