Evde Kariyer

Ziyaretçi

Kayıt Ol

İş Görüşmesine Hazırlık

İş Görüşmesine Hazırlık
İş görüşmeleri, iş arayan için en stresli görüşmelerden biridir. İş görüşmesi öncesinde ufak bir hazırlık işe alınma şansını daha da çok artırabiliyor. İş mülakatında ne yapılmasını ve nasıl davranılması bilgisine sahip olan biri için işe alınma süreci olumlu sonuçlanmaktadır. İş görüşmesine hazırlık sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat edilmesi görüşmenin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.
İş Görüşmesine Hazırlık Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
İş görüşmelerine mutlaka hazırlıklı gidilmesi gerekmektedir. Karşınızdakine öz güvenli ve işi bilen biri olarak görünmeniz işe alınmanızı daha kolay hale getirecektir. Bir kaç hazırlık tavsiyesi ile görüşmenin daha kolay geçmesi mümkün.
Görüşme öncesinde;
-          Görüşmeye gideceğiniz şirket hakkında yeterli bilgiye sahip olun
-          Dış görünüşünüze yeterli özeni gösterin
-          Karşınızdaki ile konuşurken göz temasından kaçınmayın
-          Konuşma sürecinde kısa bilgiler vermeye özen gösterin
-          Kendinizden emin tavırlar sergileyin
 
Görüşmenin olumlu geçmesi için ön hazırlık oldukça önemlidir. Doğru hamleler sayesinde iş sizin olacaktır.
İş Hakkında Bilgi Edinin
İş görüşmesine hazırlık aşamasında en önemli unsur, iş hakkında bilgi sahibi olmaktır. görüşme öncesinde mutlaka iş görüşmesine gideceğiniz firma hakkında doğu bilgilere sahip olun. Kiminle görüşeceğinizi bilin ve hazırlıklı gidin. Şirket ile ilgili bilgi sahibi olmak için şirketin tüm sosyal medya hesaplarını, yapılan şikayetleri ve müşteri ilişkilerini inceleyin. Size yardımı olacak her kon hakkında bilgi sahibi olun.
Dış Görünüşünüze Önem Veren
İş görüşmelerinde ilk etapta en önemli unsur dış görünüştür. Görüşmeye gitmeden önce mutlaka doğru tercih yaptığınızdan emin olun. İşinizin gerektirdiği gibi giyinmeye özen göstermeniz gerekir. Doğru kıyafet tercihi ile kendinizi belli edin ve akılda kalıcı olun. Dış görünüşünüze özen göstermeniz demek görüştüğünüz kurumu ciddiye aldığınız anlamına gelmektedir. Unutmayın ilk izlenim her zaman önemlidir.
Mülakata Hazırlıklı Olun
İş görüşmelerinde mülakat büyük oranda belirleyici olmaktadır, bu nedenle hazırlıklı olmalısınız. Mülakata gitmeden önce prova yapmayı ihmal etmeyin. Sorulacak soruları ve soracağınız sorular gözden geçirin. Size soru sorulduğunda duraksamayın ve kendinizden emin cevap verin. Mülakat sırasında en önemli olan doğru soruları sormak ve doğru cevapları verebilmektir. İlk etapta size söylenmedikçe maaş hakkında detaylara girmeyin bu karşı taraf için itici bir durum olacaktır.
Kendinizden Emin Olun
İş görüşmelerinde mutlaka kendinizden emin olmalı ve işi ne kadar çok istediğinizi karşı tarafa belli etmelisiniz. Mülakat sırasında konuştuğunuz kişinin gözlerine bakmaktan çekinmeyin bu sizin öz güvenli olduğunuz anlamına gelecektir. Karşı tarafın anlattığı her detayı dinleyin ve anladığınızı belli edin. Güler yüzlü sabırlı ve neşeli tavırlar sergileyin, pozitiflik vermeniz iş almanız açısından büyük rol oynayacaktır. 

Paylaşım Tarihi:

11 Ara 2019 18:05

Yazan Kişi:

Emre KOÇ

Evde Kariyer Evde Kariyer Evde Kariyer

Paylaş:

Link:

Google AdSense 320 x 50